Gra o Tron: 10 różnic między książką, a serialem:

03181207UWAGA! Spoilery wielkie jak Himalaje!

Za kilka dni rozpocznie się emisja nowego sezonu Gry o Tron. Warto uczcić to wydarzenie przyglądając się różnicą pomiędzy serialem i książkom oraz zmianom, jakie wprowadzono w ekranizacji wobec oryginału.

Odstępstwa od oryginału są bardzo poważne i tak naprawdę, by oddać ich pełnię należałoby stworzyć listę obejmującą nie dziesięć, ale raczej pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt punktów, a i to pod warunkiem ograniczenia się tylko najważniejszych wątków. Niemniej jednak pozostańmy przy okrągłej liczbie. Tak więc:

Iron_Islands10) Wątek Żelaznych Wysp:

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą była całkowita rezygnacja z wątku Żelaznych Wysp, z którego ostał się tylko wątek Theona / Fetora. Z serialu znikła natomiast scena elekcji następcy Balona Greyjoya, podboje Żelaznych Ludzi na południu Siedmiu Królestw czy też ich poselstwo do Daenerys celem potwierdzenia pogłosek o smokach.

Biorąc pod uwagę fakt, że wątek ten dość mocno wiążę się z losem Valyri oraz ma duże szanse połączyć ze sobą losy zarówno Matki Smoków jak i Siedmiu Królestw brak ten może odbić się czkawką na dalszej fabule serialu.

Tyrion_Season_69) Wędrówka Tyriona Lannistera:

Z fabuły wyrzucona została wędrówka Tyriona Lannistra do Dannerys, która zajmowała znaczną część Tańca Ze Smokami. Podobnie zniknął związany z nią wątek Blackfyrów, ich idiotycznego planu oraz kilka postaci drugoplanowych.

IMHO serial na tym skorzystał: żaden z tych wątków wiele nie wnosił, przygody Tyriona, mimo, że barwne dłużyły się, a fakt, że w książce nadal się nie zakończyła był rozczarowujący. Martin dobrze postąpiłby przewijając go, a Tyrion u boku Dannerys jest we właściwym miejscu.

QuY3CKTr8) Wątek Pani Kamienne Serce, Jaimiego Lannistera i Brienne:

Całkowicie pominięto też kwestię Pani Kamienne Serce, co jest o tyle ważne, że wiąże się on bardzo mocno z wątkiem Johna Starka. Świadczy on o tym, że zombie i ich piąta kolumna mogą być już za Murem.

Co więcej wiąże się on z postacią Jaimiego Lanistera i Breinne. Ani Królobójca ani Bronn nie popłynęli oczywiście do Dorne i nie brali udziału w działaniach Cersei Lannister oraz jej idiotycznej polityce. Jaimie Lannister oraz Brienne (niezależnie) poszukiwali zaginionej Arii i Sansy Stark. Obydwoje natknęli się na Panią Kamienne Serce i z dużym prawdopodobieństwem zostali zamordowani.

Ser_Bronn_of_the_Blackwater7) Wątek Bronna

Jak mówiłem Bronn nie wziął udziału w wyprawie do Dorne. Bronn został odznaczony za udział w Bitwie Na Czarnym Nurcie i pasowany na rycerza. Wyszedł za mąż za Lollys Stokeworth, upośledzoną dziedziczkę Stokeworthów, którą wielokrotnie zgwałcono podczas zamieszek w Zapchlonym Tyłku (tych samych, w których Ogar uratował Sansę przed rozwścieczonym tłumem). Urodzonego przez Lollys syna nazwał Tyrion.

Ojcostwo Bronna jest niepewne, jednak każdy, kto śmiał je kwestionować został wyzwany na pojedynek i zginął.

Cersei, pewna, że Bronn spiskuje z jej bratem próbowała przeciwko niemu intrygować. Zabójcy jakich wysłała byli jednak bardziej niż nieudolni.

photo-5-1024x7686) Sansa nie wyszła za młodego Boltona:

Wydano za niego dziewczynę imieniem Jeyne Poole. Była to przyjaciółka z dzieciństwa Sansy Stark oraz córka Vayone Poole, zarządcy na zamku Winterfell, podobna z wyglądu do Arii i sprzedana Boltonom jako młoda Starkówka. Dziewczyna była dość zaradna, zdołała uciec z zamku i dotrzeć na Mur, gdzie poprosiła o azyl Johna Snow.

Rory-McCann-s-interview-in-SFX-Bookazine-4-Game-of-Thrones-sandor-clegane-35060350-1280-17865) Śmierć Ogara

Ogar umarł subtelnie inaczej niż w serialu. Mianowicie: wdał się w bójkę z ludźmi swego brata, których oczywiście uśmiercił. W trakcie walki został ranny, w ranę wdało się zakażenie. Wielokrotnie sugerowano mu, że ranę należy wypalić, ten jednak – panicznie bojąc się ognia – odmówił udziału w zabiegu. W efekcie czego rozchorował się i gorączkował. Koniec końców konający błagał Arię, by go dobiła. Dziewczyna jednak tylko pozostawiła go na pewną śmierć (nie pamiętam, czy przy okazji go nie okradła).

Żeby było śmieszniej: śmierć Ogara (podobnie jak Johna Snow, Królobujcy i Brienne) nie jest pewna, nikt jej nie widział. Jedna z postaci (nie pamiętam, czy czasem nie była to Brienne) w trakcie swej wędrówki trafiła do małego septu, gdzie napotkała niezwykle rosłego, milczącego mnicha, który rzekomo miał być w zgromadzeniu od niedawna, a wcześniej miał być bardzo złym człowiekiem. Teraz jednak odnalazł się w służbie bogom.

Osobiście podejrzewam, że jest to właśnie Ogar.

Podejrzewam też, że tajemniczy, milczący, niezwykle rosły strażnik Cersei Lannister jest w rzeczywistości zombie Góry.

350px-Harenhal_4) Upadek Harren Hall

Harren Hall upadło zupełnie inaczej niż w serialu, w dużej mierze za sprawą Arii. Aria trafiła do twierdzy w identycznych okolicznościach, jak w serialu. Twierdza była zajęta przez garnizon Lannisterów oraz ich najemników. Więziono w niej też licznych żołnierzy Północy. Aria przebywająca na zamku jako służąca Łasica dopomogła jeńcom w ucieczce. Ci pod osłonom nocy opanowali zamek. Najemnicy zdradzili Lannisterów i przeszli na stronę Rose Boltona.

Zarówno Krwawi Komediańci jak nazywano potocznie najemników oraz Rose Bolton zaprowadzili w niej terror o wiele gorszy, niż Lannisterowie.

Aria pozostając w Harren Hall nie służyła i nie rozmawiała z Tywinem Lannisterem lecz z Rose Boltonem.

Inny3) Biali Wędrowcy

Biali Wędrowcy czyli Inni byli w książce przedstawieni zupełnie inaczej: straszniej i jednocześnie mniej strasznie, niż filmie: zamiast liczoidalnymi nieumarłymi na golasa hasającymi wśród zamieci byli raczej istotami typu elfiego, wielokrotnie podkreślano ich eteryczną urodę.

Inni pojawiający się w prologu do książki byli wysocy, o skórze bladej jak mleko oraz błękitnych oczach, które przeszywały jak lód. Można podejrzewać, że byli piękni, a przynajmniej atrakcyjni dla ludzi. W szczególności kobieta Innych, którą poślubił Nocny Król słynęła z urody.

Mówił o tym zresztą sam Martin w jednym z wywiadów:

– Inni nie są martwi. Są dziwni, piękni, jak lodowe elfy czy coś takiego, są innym rodzajem życia, nieludzcy, wytworni, niebezpieczni.

Robb_Stark_a_l2) Krwawe Gody i żona Robba Starka

Robb Stark oczywiście nie ożenił się z jakąś przypadkowo spotkaną, naiwną pielęgniareczką. Przeciwnie: pobrał się z damą ze szlacheckiego domu. Po zdobyciu zamku Turnia należącego do rodu Westerlingów w nocy został odwiedzony przez córkę lorda tego rodu Jeyne. Ta wpełzła mu do łóżka, w efekcie czego Robb pozbawił ją dziewictwa.

Gdy hormony uciekły mu z głowy doszedł do wniosku, że zhańbił w ten sposób ją i siebie, więc by ocalić swój honor poślubił dziewczynę.

Nie jest jasne, czy taki postępek był tylko naiwnością dwóch, owładniętych hormonami nastolatków, czy też świadomą choć raczej nieudolną intrygą rodziców panny młodej. Z całą pewnością rozwścieczyło to Freyów w wyniku czego ci zdradzili Starków.

Jeyne nawiasem mówiąc przeżyła Krwawe Gody.

Loras_z_rodu_Tyrell'ów1) Rycerz Kwiatów

Homoseksualizm Lorasa w książce nie był pewny, aczkolwiek istniały ku niemu silne przesłanki. Nie jest też pewne, czy był kochankiem Renlyego, tak samo, jak nie jest pewne, jaka była orientacja tamtego. Podobnie prowadzenie się Margaery w książce nie jest tak lekkie. Owszem, jej opinia jest cały czas szargana przez Cersei, jednak istnieją przesłanki, że dziewczyna, mimo trzykrotnego małżeństwa nadal pozostaje dziewicą. Małżeństwo z Renlym najpewniej pozostaje nieskonsumowane (przy czym mam wrażenie, że ten po prostu był bardziej zajęty wojną, niż swoją żoną). Jodffrey umarł w trakcie ślubu, a Tommen po prostu w książce nadal pozostaje zbyt młody.

Loras, co pominięto w serialu dla Cersei Lannister zdobył Smoczą Skałę w krwawym szturmie, czego nikt nie mógł (a raczej: nie chciał) dokonać. Zwycięstwo to kosztowało królową jednak całą armię, która po prostu została wybita w trakcie szturmu, a samego Lorasa zdrowie, bowiem w trakcie ataku został oblany roztopioną smołą. W ostatnim momencie, gdy o nim słyszymy Rycerz Kwiatów jest umierający, choć osobiście uważam, że jednak odzyska sprawność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fantasy, Książki, Seriale, Telewizja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Gra o Tron: 10 różnic między książką, a serialem:

 1. Karoluch pisze:

  Hmmm. Teraz się całkiem rozjedzie, bo wyszli poza materiał z opublikowanych książek. Martin wpadł w pułapkę, stracił panowanie nad własnym materiałem. Rozmnożył postacie i wątki ponad miarę i książki stają się coraz dłuższe i powolniejsze. Wydaje się to częste w wielotomowych sagach. Nawet „Pan Lodowego Ogrodu” jest tym dotknięty. Ostatnia książka jest najdłuższa, bo Grzędowicz na siłę chciał w niej wszystko zakończyć, a jednocześnie nie pamiętam już dokładnie druga czy trzecia nie wnoszą zbyt wiele, a zwłaszcza wątek Filara jest zbyt rozciągnięty. Ta jego wędrówka przez ogarnięty chaosem Armitaj.

 2. Trochę moich opinii
  Romans Renly-Loras był raczej oczywisty choć i tak wielu fanów oburzyło się, gdy to pokazano w Serialu. Inna rzecz, że obie postaci były zupełnie inne. Renly był typowym przykładem narcyza, który gotów był pomordować własnych bratanków, a Loras to był rycerzowi odpowiednik Sansy. Podobnie Bron w książce był totalnym su… Cersei amoralną idiotką intrygantką
  Dużo pistaci ułagodzono, co pewnie miało urealistycznić serial, ale IMHO telewizja zyskuje na wyrazistych postaciach. Realnych Cersei znam co najmniej dwie,
  Spisek z ożenkiem Roba był zainspirowany przez Tywina. W serialu wypada to głupio strasznie i co zabawne, ślub z córką Volantejskiego patrycjusza byłby mezaliansem dla niej.

  Największa zmiana to inny wydźwięk serialu. Książka to Rekonstrukcja Eposu rycerskiego, a serial to telenoweloza.

 3. Michał Pel pisze:

  Loras zdobywa Smoczą Skałę, a nie Koniec Burzy, ten zdobywa „Aegon”

 4. Aleksandra pisze:

  Polecam uwadze autora:
  wstęp – wers 3, 4
  punkt 5 – wers 12
  występuje w nich bydło rogate

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s