Patrzcie na te skarby:

Ponownie: dziś planowałem opublikować inny post, ale to wydaje mi się ważniejsze i fajniejsze.

Jak mówiłem, jeden z moich kolegów właśnie się wyprowadza. Jako, że nie ma samochodu i za bardzo możliwości zabrania całości swojego dobytku, a nie chciał tych przedmiotów wyrzucać ani sprzedawać, „otrzymałem w spadku” od niego kilka podręczników do RPG i książek, które wzbogaciły moją kolekcję. Chciałbym pokazać Wam te przedmioty, bowiem jest to prawdziwa uczta.

Przystawka:

Pierwszym z tych przedmiotów jest legendarne, pierwsze wydanie „Władcy Pierścieni” w tłumaczeniu Łozińskiego, wydrukowane w 1996 roku, zwane potocznie jako „to ch(…)e”. Nie jest ono specjalnie wartościowe pod względem kolekcjonerskim. Wręcz przeciwnie: o ile mi wiadomo wszyscy po prostu starają się go pozbyć. Niemniej jednak jest to ciekawostka bibliofilska, która nawiasem mówiąc przyda mi się w przyszłości do pisania postów.

     

Pierwsze danie: zupa z dodatkami:

Po drugie: kolega podarował mi swój zbiór podręczników do Przebudzenia Ziemi, bardzo ciekawego i klasycznego dla polskiej sceny systemu heroic fantasy, wydanego w naszym kraju w 1998 roku.

Danie główne:

Po trzecie: otrzymałem od niego podręcznik do pierwszej edycji Warhammera Fantasy Role-Play. Podręcznik ten jest odrobinę zniszczony, lecz kompletny. Wartość rynkowa książki w tym stanie to około 250-300 złotych. System został wydany w Polsce w roku 1993, a wydawany był do 1998. W latach 90-tych była to najpopularniejsza gra fabularna w naszym kraju. Podstawki do niej już w roku 2000 sprzedawano z dwukrotnym przebiciem, bowiem w chwili zniknięcia z rynku popyt nań nie był w pełni zaspokojony.

Podręcznik ten jest dla mnie bardzo ważny z jednego powodu: jest to literalnie pierwszy podręcznik do RPG jaki miałem w rękach. Kolega kupił go w trakcie kolonii od innych jej uczestników za całe swoje kieszonkowe. Spędziliśmy przy nim wiele niezapomnianych godzin.

Zdobycz ta jest dla mnie ważna także z innego powodu: posiadałem kiedyś własny podręcznik do pierwszej edycji Warhammera, ale krótko przed wydaniem II edycji wymieniłem go na podręczniki do Forgotten Realms, bo uznałem, że nie będzie mi on więcej przydatny.

Ależ głupi byłem.

Teraz, gdy w Polsce ma wyjść IV edycja na pewno mi się przyda.

I na deser: sałatka azjatycka:

Prócz tego otrzymałem też kilka mang, które w wolnej chwili będę musiał przeczytać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Patrzcie na te skarby:

 1. Grisznak pisze:

  O, tego Warhammera szczerze zazdroszczę. Earthdawna nigdy nie lubiłem – moja młodsza siostra i jej koleżanki i koledzy w to namiętnie grali, a mnie ten świat nigdy nie ruszył, wręcz irytował.

 2. Michał pisze:

  O rety, nie sądziłem, że mój podręcznik do Warhammera to taki rarytas – chyba wyciągną go z piwnicy i postawię w jakimś honorowym miejscu w salonie 😀

 3. Zegarmistrzu, to kiedy kolejne „W to się kiedyś grało”, tym razem o ED? 😉

  • Jezu… Jak poradzę sobie z kupką wstydu książek (czyli najprędzej w przyszłym wrześniu), to zabiorę się za tą z podręcznikami do RPG. Ich czytanie potrwa Bóg wie ile. Wtedy pomyślimy.

   • Suchy pisze:

    A co tam w tej rpgowej kupce wstydu jeszcze masz poza młotkiem 1ed i earthdawnem?

   • Exalted 2ed:
    – Return of the Scralet Empress
    – Roll of the Glorius Divinity
    – Wonders of the Lost Age
    World of Darkness 20th Aniversary Edition:
    – Vampire: the Masquarada
    – Werewolf: Appocalypse
    Warhammer 2ed:
    – Mroczni Władcy Nocy
    – Księga Zbawienia
    Warhammer 40.000
    – Podstawka
    Arts Magica 5ed
    – Podstawka

    I planuje w najbliższym czasie kupić jeszcze: Maga, Łowcę, Roll of Glorius Divinity II, Klanarchię i Neuroshimę. O polskich edycjach Wiedźmina, Warhammera 4ed i nowych DeDekach nie wspominam, bo oczywiste jest, że rzucę inne rzeczy i będę czytał je.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s