„Mapa starożytnej Słowiańszczyzny”, czyli o pewnej podróbce:

png;base642f82e634e1506931Od jakiegoś czasu po internecie krąży sobie taka oto (widoczna z boku) mapa, mająca być rzekomym dziełem frankońskich mnichów, wykonanym w VIII wieku naszej ery, a przedstawiającym imperium Lechistanu lub Lechii: wspaniałe, fikcyjne państwo założone jakoby przez naszych przodków.

Niektórzy „znawcy” przesuwają okres, w którym mapa powstała przypisując jej stworzenie Rzymianom, a czasem wręcz samemu Tacytowi, który miał dołączyć ją do oryginału „Germanii”.

Mapa owa wygląda tak oto:

049135bb356984d21278a7cf44282713140

I jako, że wypływa co jakiś w różnych częściach sieci postanowiłem napisać o niej kilka słów.

Autorem (lub jak chcą niektórzy: odkrywcą) mapy jest dobrze znany w kręgach historyków badacz-amator Paweł Szydłowski. Jest to człowiek wielu talentów, który dokonał licznych, „przełomowych” odkryć w dziedzinie historii starożytnej, mediewistyki i nauk medycznych.

W wolnych od dokonywania odkryć chwilach zajmuje się pisaniem książek, w których dowodzi, że Jezus był tak naprawdę 4,5 metrowym Polakiem, a ewangelię napisali Żydzi (co akurat jest prawdą) po to, by zaszkodzić chrześcijańskiej rodzinie (co już prawdą nie jest).

Trzecią jego życiową pasją jest umieszczanie śmiesznych filmików na Youtube, w których wykłada swoją wersję historii słowiańszczyzny posiłkując się przy tym gadżetami w rodzaju nieudolnie sfałszowanych map.

Byłby tylko niegroźnym „oryginałem”, znanym wyłącznie garstce mediewistów i turbosłowian, gdyby nie moda na nacjonalizm i historię. Ta nabrała siły kilka lat temu powodując wśród. Jako, że proponowana przez niego wersja pradziejów, wraz z wielkim, słowiańskim imperium, datującym swe dzieje na czasy przed narodzeniem Chrystusa, wojujące z Cesarstwem Rzymskim i Aleksandrem Wielkim, budujące piramidy etc. jest ciekawsza i po prostu atrakcyjniejsza od rzeczywistości sieje on duże spustoszenie.

Co to jest i skąd wiemy, że mapa jest fałszywa?

Mapa zdaniem jej „odkrywcy” przedstawia starożytne imperium słowiańskie, znane pod nazwą Lechii, Lechistanu lub Wandaluzji istniejące na terenie obecnej Europy Środkowo-Wschodniej, z którym wojny toczyć mieli cesarze rzymscy. Narysowana została rzekomo przez żyjącego w VIII wieku naszej ery frankońskiego mnicha.

Każdy historyk, który na nią patrzy natychmiast ją wyśmieje, bowiem w tamtym okresie bowiem po pierwsze w tamtym okresie nie rysowano takich map. Szydłowski zbija ten argument jednak prostym twierdzeniem, że zwyczajnie nie doceniamy umiejętności dawnych ludów.

Przyjmijmy to jako hipotezę roboczą i załóżmy, że w VIII wieku rysowano takie mapy. Należy jednak zapytać się:

Skąd Frankończyk wziął się w VIII wieku?

Nazwa „Frankonia” używana jest bowiem dopiero od wieku dziesiątego.

Dlaczego opisał mapę po angielsku?

Zamiast w ludowej łacinie, łacinie kościelnej lub w języku frankijskim, które były używane w jego rodzimym kraju?

Dlaczego użył języka nowoangielskiego?

Mowa, którą posługiwano się w Wielkiej Brytanii ewoluowała na przestrzeni wieków, do tego stopnia, że mamy do czynienia w zasadzie z trzema, odrębnymi językami, o innym zasobie słów, zasadach gramatycznych i fonetyce. Są to języki Staro-, Średnio- i Nowoangielski (czyli współczesny angielski). W VIII wieku na terenie Anglii używano tego pierwszego (ora łaciny ludowej, łaciny kościelnej i kilku języków celtyckich). Różnicę między nim, a mową współczesną pokazać można na przykładzie modlitwy Ojcze Nasz:

Wersja staroangielska:

Wersja nowoangielska:

Fæder ūre, þū þe eart on heofonum,

Sī þīn nama gehalgod.

Tō becume þīn rīce.

Gewurþe ðīn willa, on eorðan swā swā on heofonum.

Ūrne gedæghwāmlīcan hlāf syle ūs tō dæg.

And forgyf ūs ūre gyltas,

swā swā wē forgyfað ūrum gyltendum.

And ne gelæd þū ūs on costnunge, ac ālys ūs of yfele.

Sōþlīce.

Our Father in heaven,

hallowed be your name,

your kingdom come,

your will be done,

on earth as in heaven.

Give us today our deily bread.

Forgive us our sins

as we forgive those who sin against us.

Save us from the time of trial

and deliver us from evil.

For the kingdom, the power, and the glory are yours

now and for ever. Amen.

Dlaczego stosował cyfry arabskie?

Cyfry arabskie weszły do użycia w Europie dopiero w XIII wieku, upowszechniły się natomiast dopiero w wieku XVI, czyli 500 i 800 lat po tym, jak powstała ta mapa? Wcześniej wykorzystywano cyfry rzymskie. Tych na mapie nie ma ani śladu.

Dlaczego ich krój jest współczesny?

Cyfry arabskie, w pisowni europejskiej również ewoluowały przez wieki. Jako przykład podaje ilustracje z „Nauk pomocniczych historii” na której widać zachodzące w tym piśmie zmiany.

Dlaczego użył współczesnego pisma latynicznego zamiast majuskuły merowińskiej?

Standardowy krój pisma również przez wieki ulegał zmianie. Obecnie używa się tak zwanych pism latynicznych, standardowych dla całego świata. W VIII wieku korzystano z tak zwanych „pism plemiennych” odrębnych dla każdego ludu, który zamieszkiwał chrześcijańską Europę. Na ziemiach Franków (nie Frankonów) była to minuskuła merowińska, która wygląda tak:

Skąd wiedział, że należy użyć siatki Merkatora?

Siatka walcowa stosowana na mapach została użyta po raz pierwszy przez flamandzkiego kartografa Merkatora w roku 1569. Czyli osiemset lat po powstaniu tego artefaktu. Przypadek? Nie sądzę.

Skąd wiedział, że należy wyznaczyć południk zerowy na Greenwitch?

Zwłaszcza, że południk zerowy na Greenwitch wyznaczono w roku 1884, tysiąc lat po rzekomej dacie powstania tej mapy? Jest to o tyle zabawne, że w tamtych czasach nie było nawet wioski Greenwitch, którą założono dopiero w XI wieku, czyli 300 lat po rzekomym powstaniu tego zabytku.

Dlaczego korzystał z atlasu historycznego wydanego w XX wieku?

Jak ustalili użytkownicy serwisu Wykop, których turbosłowianie również próbowali nabierać swoją mapą niemal identyczną, pochodzącą z amerykańskiego atlasu historycznego. Wyglądała ona tak:

europe_east_roman_empire

Pochodzi natomiast z publikacji Williama R. Shepherda „The Historical Atlas” wydanej w 1923.

Dlaczego edytował ją w Paincie?

Jeśli przyjrzeć się jej dokładnie zauważyć można też wyraźne ślady obróbki w komputerowym programie graficznym. Ślady te to:

 • Niewyraźne linie południków i równoleżników, które uciekają wzrokowi. Jest to efekt optyczny spowodowany przez białe piksele, powstałe na skutek niedokładnego kolorowania.

 • Obcięte litery w nazwach, które również znikły na skutek niedokładnego rysowania.

Tak więc skąd wiemy, że mapa jest falsyfikatem?

Bowiem żaden, żyjący w epoce człowiek, ani nawet współczesny fałszerz zwyczajnie nie popełniłby tylu błędów!

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Wredni ludzie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „„Mapa starożytnej Słowiańszczyzny”, czyli o pewnej podróbce:

 1. Paweł Mi pisze:

  Sądzę, że turbosłowianie wyciągną wnioski z tego posta. Przykładowo, że jesteś wrogiem polskości o niejasnym pochodzeniu etnicznym 😀

  http://seczytam.blogspot.com/

 2. Łodzianin pisze:

  Nie ma ludzi tak głupich, żeby dali się nabrać na taką mapę. Po prostu nie ma. Nie przetrwaliby jednego roku

 3. Strategiusz pisze:

  Oczywiście widziałem tę mapę, ale nie wiedziałem, że jej autor utrzymuje, że jest to dokładna jej kopia. Podejrzewałem jednak, że jej autor umieścił Imperium Lechickie po prostu tam, gdzie kończył się zasięg zachodnich królestw.

 4. Grisznak pisze:

  Ja tam czekam, aż on zaprezentuje nam mapę przedstawiająca zasięg Imperium Lechitów w Układzie Słonecznym.

 5. Czesiek_PL pisze:

  Ta mapa to przerażający przykład jak łatwo manipulować ludźmi. Już na pierwszy rzut oka widać co z nią nie tak, a wystarczy przecież parę minut by stwierdzić skąd pochodzi materiał wyjściowy. Ale nie, ludzie wierzą w nią bo pasuje im do teorii, a zły kościół (wiadomo, że to musieli być oni) ukrywał niewygodną prawdę. Najgorsze, że ci ludzie to już nie margines a całkiem głośna grupka krzykaczy.

 6. fbt pisze:

  mapa mapa ale skąd się wzięło od razu zorganizowane państwo Mieszka i to na tak dużym terenie?

  • fbt pisze:

   już nie wierze w prawdziwość odpowiedzi bo po co mi moderacja to zwykla cenzura

  • 1) Mieszko odziedziczył władzę po ojcu.
   2) Państwo Mieszka nie było „od razu zorganizowane” tylko Mieszko I je zorganizował posługując się wzorcami z Czech i pośrednio Niemiec.
   3) Państwo Mieszka I w chwili jego objęcia władzy nie znajdowało się „na tak dużym terenie” tylko obejmowało ziemie plemion Polan i Goplan, czyli obszar mniej-więcej współczesnych województw Wielkopolskiego i Łódzkiego, w którym to kraju żyło może i 100.000 mieszkańców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s